Možná i ty sníš o tom zvládnout nakreslit cokoli a kdekoli. A také tě možná odrazuje každý ne moc povedený obrázek. Ale věř tomu, že nikdo se nenarodil jako zasloužilý umělec. Každý se musel posouvat. Neznám člověka, kterému by štěstí a dovednosti spadly jen tak do klína. Ne nadarmo se říká: "co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš".
Avšak v umění je to trochu jinak. Naučit se dá i v pozdějším věku, tady je důležitější píle. A vytrvalost.
Jak tedy začít?
Pár tipů ti teď dám :-)
- Doporučuji ti zhlédnout toto video, ve kterém uslyšíš, jaké tužky používat, jak na perspektivu a stínování.
- Kup si notýsek do batohu nebo do kapsy. Dnes je na trhu nepřeberné množství druhů. Já osobně zbožňuji ty malé, bez řádků, s hrubší texturou papíru. Můj favorit ve velikosti je formát A5. Pokud se ti zdá příliš malý, pořiď si A4, ničemu to nevadí.
- Měj u sebe tužku. Protože budeš především skicovat, stačí ti jedna tvrdost. Doporučuji zlatou střední cestu a to tužku HB nebo školní "dvojku".
- Neměj u sebe gumu. Neboj se črtů navíc v notýsku. Naopak z nepovedených tahů se postupně dostaneš k těm povedeným.
- Začni kreslit jednoduché tvary. Hraj si s přítlaky na tužku. Zkoušej kreslit linky, elipsy, krychle. Tužkou je zkoušej "vybarvit". Ne dokonale. Ne jako stroj. Hlavní je mít svou ruku pod kontrolou.
- Jdi se s notýskem projít klidně do lesa. Můžeš kreslit listy, stromy, samotnou kůru. Stejně tak můžeš kreslit doma. Hlavní je cvičit.
- Kresli každý den. Dávej si časový limit pro otočení listu v notýsku. Skica by měla být svižná, rychlá. Plná života :-) Nad 15 minut bych osobně nešla. Otoč stránku, vyber si jiné téma a kresli dál...
- Pokud se cítíš jistěji, můžeš si založit umělecký skicář a použít například černý liner a vodové fixy.
- Nepropadej panice. Nedaří se ti? Možná máš špatný den. I já je mívám. Odlož tužku a vrať se ke skicování další den.
- Hledej na všem to pozitivní. I když to nevidíš, každý den se posouváš. Až s odstupem času, když si porovnáš svoje kresby s těmi na začátku, mi dáš určitě za pravdu :-)